Back To Top

My i nasze tollery

Posiadanie psa było naszym marzeniem i oczywistością. Wymagania co do przyszłego czworonoga były jasne: dobry pływak, aporter, zwinny, dobrze umięśniony, chętny do pracy z człowiekiem, jednocześnie nie za duży, nadający się do życia w bloku. Po miesiącach poszukiwań, padło na rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli Tollery.

Tak w 2011 roku trafił do nas Weezy, a w 2014 Spock. Psy całkowicie odmieniły nasze życie. Stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, a praca z nimi przerodziła się w naszą pasję. Dzięki nim nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które są dla nas niezwykle cenne.

Dzięki psom zaangażowaliśmy się w obedience oraz dummy. Ważna jest dla nas również praca użytkowa Tollerów, stąd nasze zainteresowanie myślistwem i tzw. tolling hunting testami. Poprzez pracę z psami, staramy się jak najlepiej poznać rasę i jej specyfikę. Naszym mottem są słowa pani Alison Strang, będącej niekwestionowanym autorytetem rasy:

 

Zdjęcie: Marcin Rutkowski PhotographySnapbusters

Od początku posiadania Tollerów staramy się angażować w działania popularyzujące pracę z psami i wszelkie sportowe aktywności. Jesteśmy członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz szwedzkiego Klubu Tollera. Byliśmy uczestnikami wszystkich Ogólnopolskich Zlotów Tollerów, współorganizując trzy z czterech zjazdów, poświęconych kolejno: obedience, agility oraz frisbee. W głowie mamy pomysły na kolejne, tollerowe spotkania.

W 2017 roku, z myślą o rudych retrieverach, zorganizowaliśmy seminarium dummy z doświadczonymi zawodniczkami i trenerkami – Susanne Reinke i Maike Böhm z Niemiec. Jego celem było zachęcenie właścicieli Tollerów do pracy na dummy oraz pokazanie metod szkoleniowych dopasowanych do psychiki i specyfiki tej rasy (realcja z seminarium dostępna tutaj: seminarium dummy dla Tollerów)

W 2018 roku nasze zaproszenie przyjął pan Sverker Haraldsson ze Szwecji – doświadczony zawodnik, trener oraz sędzia prób pracy Tollerów. Pod jego okiem zorganizowaliśmy pierwsze, i jak do tej pory jedyne, w Polsce seminarium tollingu, podczas którego skupialiśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności tollera jako psa myśliwskiego. Podczas szkolenia koncentrowaliśmy się na tych elementach, które wyróżniają naszą rasę spośród innych retrieverów, w szczególności na tzw. tollingu (więcej o seminarium przeczytać można tutaj: seminarium tollingu)

Nasze psy

Shaggy Toller’s WILD SCIROCCO

Weezy, oficjalnie Shaggy Toller’s Wild Scirocco, to nasz pierwszy, długo wyczekany Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Urodził się 6 maja 2011 roku w Danii w hodowli Shaggy Toller’s i tego roku przyjechał z nami do Polski. Rodzicami Weezy’ego są Shaggy Toller’s Tombstone Shadow (Shadow) i Shaggy Toller’s Ce-Li’s Wild Child (Chilli).

Więcej informacji o Weezym: Shaggy Toller’s Wild Scirocco

Zdjęcie: Marcin Rutkowski PhotographySnapbusters

NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire

Spock, czyli NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire to nasz drugi toller, pochodzący z krakowskiej hodowli Dancing with Fire. Rodzicami Spocka są importowani z Kanady: Kalmegees CANADIAN RANGER (Ranger) oraz Stonaway SKY TRINITY (Trin). Decydując się na drugiego tollera, szukaliśmy psa nastawionego na współpracę z człowiekiem, z potencjałem do pracy, z którym moglibyśmy zrealizować nasze marzenia związane z obedience i dummy.

Więcej informacji o Spocku: Next Generation Peak Performance Dancing with Fire

 

Zdjęcie: Marcin Rutkowski PhotographySnapbusters