Back To Top

O nas

Posiadanie psa było naszym marzeniem i oczywistością. Wymagania co do przyszłego czworonoga były jasne: dobry pływak, aporter, zwinny, dobrze umięśniony, chętny do pracy z człowiekiem, jednocześnie nie za duży, nadający się do życia w bloku. Po miesiącach poszukiwań, padło na rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli Tollery.

Tak w 2011 roku trafił do nas Weezy, a w 2014 Spock. Psy całkowicie odmieniły nasze życie. Stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, a praca z nimi przerodziła się w naszą wielką pasję. Dzięki nim nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które są dla nas niezwykle cenne.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever and dummy training

Dzięki psom zaangażowaliśmy się w naszą pierwszą sportową pasję – OBEDIENCE. Będąc członkami Klubu NA FALI trenujemy na co dzień pod okiem Joanny Hewelt. Uczestniczymy również w seminariach i obozach prowadzonych przez innych, czołowych zawodników obedience, takich jak: Christa Enqvist (FI), Riitta Kivimäki (FI), Anna Scelsa (IT), czy Monica Wickstrom (NO).

Uczestnicząc pięć lat z rzędu w największej w Europie, kilkudniowej imprezie poświęconej rasie Nova Scotia Duck Tolling Retriever – szwedzkim TOLLARSPECIALEN – mieliśmy możliwość rywalizować w tych dyscyplinach z Tollerami z całej Europy. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy też na żywo, jak wygląda praca użytkowa Tollerów. Od pierwszego wyjazdu do Skandynawii myślistwo i tzw. tolling hunting testy znalazły się w centrum naszego zainteresowania. Poprzez pracę z psami i nieustanne poszerzane wiedzy, staramy się jak najlepiej poznać rasę i jej specyfikę. Naszym mottem i misją stały się słowa pani Alison Strang, będącej niekwestionowanym autorytetem rasy:

 

Alison Strang about tollers

Od początku posiadania Tollerów staramy się angażować w działania popularyzujące pracę z psami i wszelkie sportowe aktywności. Jesteśmy członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz szwedzkiego Klubu Tollera. Byliśmy uczestnikami wszystkich Ogólnopolskich Zlotów Tollerów, współorganizując trzy z czterech zjazdów, poświęconych kolejno: obedience, agility oraz frisbee. W głowie mamy pomysły na kolejne, tollerowe spotkania. 

W 2017 roku, z myślą o rudych retrieverach, zorganizowaliśmy seminarium dummy z doświadczonymi zawodniczkami i trenerkami – Susanne Reinke i Maike Böhm z Niemiec. Jego celem było zachęcenie właścicieli Tollerów do pracy na dummy oraz pokazanie metod szkoleniowych dopasowanych do psychiki i specyfiki tej rasy (realcja z seminarium dostępna tutaj: seminarium dummy dla Tollerów). 

W 2018 roku nasze zaproszenie przyjął pan Sverker Haraldsson ze Szwecji – doświadczony zawodnik, trener oraz sędzia prób pracy Tollerów. Pod jego okiem zorganizowaliśmy pierwsze, a rok później drugie, seminarium tollingu, podczas którego skupialiśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności tollera jako psa myśliwskiego. Podczas szkolenia koncentrowaliśmy się na tych elementach, które wyróżniają naszą rasę spośród innych retrieverów, w szczególności na tzw. tollingu (więcej o seminarium przeczytać można tutaj: seminarium tollingu).

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Tolling jakt training

Tolling hunting training

Zdjęcia na stronie: Marcin Rutkowski PhotographySnapbusters

Nasze psy

Next Generation Peak Performance Dancing with Fire

Spock, czyli NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire to nasz drugi toller, pochodzący z krakowskiej hodowli Dancing with Fire.

Rodzicami Spocka są importowani z Kanady: Kalmegees CANADIAN RANGER (Ranger) oraz Stonaway SKY TRINITY (Trin). Decydując się na drugiego tollera, szukaliśmy psa nastawionego na współpracę z człowiekiem, z potencjałem do pracy, z którym moglibyśmy zrealizować nasze marzenia związane z obedience i dummy.

 

Shaggy Toller's Wild Scirocco

Weezy, oficjalnie Shaggy Toller’s Wild Scirocco, to nasz pierwszy, długo wyczekany Nova Scotia Duck Tolling Retriever.

Urodził się 6 maja 2011 roku w Danii w hodowli Shaggy Toller’s i tego roku przyjechał z nami do Polski.

Rodzicami Weezy’ego są Shaggy Toller’s Tombstone Shadow (Shadow) i Shaggy Toller’s Ce-Li’s Wild Child (Chilli).