My i nasze tollery
Zdjęcie: Marcin Rutkowski Photography | Snapbusters
Posiadanie psa było naszym marzeniem i oczywistością. Wymagania co do przyszłego czworonoga były jasne: dobry pływak, aporter, zwinny, dobrze umięśniony, chętny do pracy z człowiekiem, jednocześnie nie za duży, nadający się do życia w bloku. Po miesiącach poszukiwań, padło na rasę Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli Tollery.
Tak w 2011 roku trafił do nas Weezy, a w 2014 Spock. Psy całkowicie odmieniły nasze życie. Stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, a praca z nimi przerodziła się w naszą wielką pasję. Dzięki nim nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, które są dla nas niezwykle cenne.
Dzięki psom zaangażowaliśmy się w obedience i dummy. Uczestnicząc pięć lat z rzędu w największej w Europie, kilkudniowej imprezie poświęconej rasie Nova Scotia Duck Tolling Retriever – szwedzkim Tollarspecialen – mieliśmy możliwość rywalizować w tych dyscyplinach z Tollerami z całej Europy. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy też na żywo, jak wygląda praca użytkowa Tollerów. Od pierwszego wyjazdu do Skandynawii myślistwo i tzw. tolling hunting testy znalazły się w centrum naszego zainteresowania. Poprzez pracę z psami i nieustanne poszerzane wiedzy, staramy się jak najlepiej poznać rasę i jej specyfikę. Naszym mottem i misją stały się słowa pani Alison Strang, będącej niekwestionowanym autorytetem rasy:
Zdjęcie: Marcin Rutkowski Photography | Snapbusters
Od początku posiadania Tollerów staramy się angażować w działania popularyzujące pracę z psami i wszelkie sportowe aktywności. Jesteśmy członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz szwedzkiego Klubu Tollera. Byliśmy uczestnikami wszystkich Ogólnopolskich Zlotów Tollerów, współorganizując trzy z czterech zjazdów, poświęconych kolejno: obedience, agility oraz frisbee. W głowie mamy pomysły na kolejne, tollerowe spotkania.
W 2017 roku, z myślą o rudych retrieverach, zorganizowaliśmy seminarium dummy z doświadczonymi zawodniczkami i trenerkami – Susanne Reinke i Maike Böhm z Niemiec. Jego celem było zachęcenie właścicieli Tollerów do pracy na dummy oraz pokazanie metod szkoleniowych dopasowanych do psychiki i specyfiki tej rasy (realcja z seminarium dostępna tutaj: seminarium dummy dla Tollerów)
W 2018 roku nasze zaproszenie przyjął pan Sverker Haraldsson ze Szwecji – doświadczony zawodnik, trener oraz sędzia prób pracy Tollerów. Pod jego okiem zorganizowaliśmy pierwsze, i jak do tej pory jedyne, w Polsce seminarium tollingu, podczas którego skupialiśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności tollera jako psa myśliwskiego. Podczas szkolenia koncentrowaliśmy się na tych elementach, które wyróżniają naszą rasę spośród innych retrieverów, w szczególności na tzw. tollingu (więcej o seminarium przeczytać można tutaj: seminarium tollingu).
Nasze psy
Shaggy Toller’s WILD SCIROCCO
Weezy, oficjalnie Shaggy Toller’s Wild Scirocco, to nasz pierwszy, długo wyczekany Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Urodził się 6 maja 2011 roku w Danii w hodowli Shaggy Toller’s i tego roku przyjechał z nami do Polski. Rodzicami Weezy’ego są Shaggy Toller’s Tombstone Shadow (Shadow) i Shaggy Toller’s Ce-Li’s Wild Child (Chilli).
Więcej informacji o Weezym: Shaggy Toller’s Wild Scirocco
Zdjęcie: Marcin Rutkowski Photography | Snapbusters
NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire
Spock, czyli NEXTGENERATION PEAKPERFORMANCE Dancing with Fire to nasz drugi toller, pochodzący z krakowskiej hodowli Dancing with Fire. Rodzicami Spocka są importowani z Kanady: Kalmegees CANADIAN RANGER (Ranger) oraz Stonaway SKY TRINITY (Trin). Decydując się na drugiego tollera, szukaliśmy psa nastawionego na współpracę z człowiekiem, z potencjałem do pracy, z którym moglibyśmy zrealizować nasze marzenia związane z obedience i dummy.
Więcej informacji o Spocku: Next Generation Peak Performance Dancing with Fire